Je bandy samostatný šport alebo má s hokejom nejaký súvis? Je to predchodca ľadového hokeja. Prvé začiatky sa datujú do polovice 19. storočia. Rozšíril sa hlavne do severských krajín ako Švédsko, Fínsko a hlavne Rusko v okolí Sibíri. Tam je obzvlášť rozšírený a populárny. Za čias Rakúsko-Uhorska sa hralo aj na našich rybníkoch. Ešte aj v období Československa sa tento šport u nás tešil popularite. Ale po príchode Kanaďanov, ktorí priniesli do Európy puk a klasické hokejky, dá sa povedať, že bandy na Slovensku vymrelo. 

1909 - Bandy hokej

Bandyhokej sa považuje za predchodcu ľadového hokeja v Európe a vznikol pravdepodobne z hokeja pozemného. Prvé zmienky o hre, ktorá sa hrá so zahnutými palicami a s loptičkou, pochádzajú už zo staroveku. Moderná forma bandyhokeja sa rozšírila v Anglicku v 18. storočí. Ale prvý oficiálny zápas odohrali dva anglické kluby až v roku 1875. Oficiálne pravidlá boli schválené v Anglicku v roku 1891 po vzniku národného zväzu bandy hokeja. Z Anglicka sa hra rozšírila do Švédska (1895), Írska, Holandska, Ruska a do ostatných škandinávskych krajín. Najviac zapustila korene práve v Rusku a škandinávskych krajinách. V roku 1955 vznikla Medzinárodná federácia bandyhokeja (vtedy IBF).

Aj na Slovensku sa istý čas hrával bandyhokej, od roku 1925 ho však začal vytláčať ľadový (kanadský) hokej. Rok 1929 bol posledný, kedy sa na Slovensku bandyhokej hral.Noviny Slovák rok 1929

Na Slovensku dlho vládol najprv bandy hokej. Kanadský hokej spopularizovali až ME vo Vysokých Tatrách v roku 1925. Od toho času sa Bandy hokej začal vytrácať. Dôležitým medzníkom bol rok 1929, keď sa v Starom Smokovci konal 1. ročník Tatranského pohára (druhého najstaršieho turnaja v Európe - po "Spengler Cup-e"


STARÝ SMOKOVEC